Enerji santrallerinin değerlemesi genellikle firmaların santrallerinin ticari olarak ve teknik olarak tüm eksik ve fazlalıklarını değerlendiren güncel piyasa şartlarında değerinin tespit edildiği raporların hazırlanması olarak gerçekleştirilmektedir.

Santraller geçmiş dönem gerçekleşen üretim performansları, tasarım performansları, verimlilikleri, gerçekleşen maliyetleri, yeniden inşaa maliyetleri, benzer satışa çıkmış santrallerin pazarlama fiyatları, gerçekleşen santral satış fiyatları, enerji satış anlaşmaları, gelecek dönem enerji satış projeksiyonları, yatırım geri ödeme süreleri, amortisman süreleri gibi verilerden faydalanılarak farklı değerleme yöntemleri kullanılarak en etkin kullanım yönteminin değerlendirilerek ulaşılan değerin belirlenmesi ile mümkün olmaktadır.

Enerji santrallerinin değer tespiti, firmaların kendi talepleri, finans kuruluşları talepleri, bankaların talepleri ve borsaya açılma gibi amaçlar için yapılabilmektedir. Bu talepler güncel piyasa değerinin tespit edilmesi ve SPK formatında da hazırlanabilmektedir.

Firmamız kurumsal olarak uzun yıllardır değerleme sektöründe farklı iş kolları için hazırlamış olduğu değerleme raporlarının yanında tecrübeli Makine Değerleme alanında uzmanlaşmış SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanları ve Makine Mühendisleri tarafından bu raporları hazırlamaktadır. Firmamız bu hizmetlerini tüm Türkiye genelinde hizmet vermektedir.

  • Hiroelektrik (HES) santralleri değerlemesi
  • Rüzgar enerji (RES) santralleri değerlemesi
  • Güneş Enerjisi (GES) Santralleri Değerlemesi
  • Jeotermal Enerji Santrali (JES) Değerlemesi
  • Biokütle Enerji Santralleri (BES) Değerlemesi
  • Doğalgaz Çevrim Santralleri (DÇS) Değerlemesi